Maturitná skúška neobíde nikoho z nás, preto si každý rok prelistujem zadania a zisťujem, čo všetko už viem a na čo sa mám do budúcna zamerať. Aj tento rok obrusujem svoje vedomosti a ako tak prechádzam externou časťou zo slovenského jazyka, narážam na ukážku číslo sedem – Sládkovičovu Marínu.
V úlohe sa stretávam so 72. a 291. strofou a ôsmymi otázkami súvisiacimi s týmito dvoma časťami básnickej skladby. 291. strofa je zároveň poslednou strofou Sládkovičovho diela. Očami prechádzam verše po verši, dostávajúc sa k posledným štyrom:
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrudi nezhnije!
A DIAMANT V HRUDI NEZHNIJE! Nie som síce žiaden slovenčinár, diktáty sú pre mňa psychologickým bojom, no náhodou nedávno sme Marínu rozoberali v škole – v poslednom verši sa nikde o žiadnej „hrudi“ nepíše a ide teda o chybnú reprodukciu pôvodného textu.
Sládkovič v básni hovorí o „hrude“, čo môžeme vidieť hneď v prvom verši posledného štvorveršia – „a klenoty hruda kryje:“. Hruda je kus tvrdšej zeme, kiež to hruď je predná časť hrudníka a tak sa nám v Maríne vyskytujú dva diametrálne odlišné názvy.
A prečo sa vlastne zaoberám tak drobnou a prehliadnuteľnou chybičkou? Lebo tá chybička sa vyskytla na maturitnej skúške zo slovenského jazyka! Ľudia zodpovední za tvorbu zadaní nesmú byť zbrklí v detailoch a chybná reprodukcia tak známej básne je podľa môjho názoru pri niečom tak dôležitom ako výstupný test zo strednej školy neprípustná.
Kto potom vymýšľa a kontroluje tie zadania? Veď aj kopa slovenčinárok našej školy si všimla túto chybu.
Chybným zadaním je potom poznačená otázka č.52.
52. V ktorom z nasledujúcich slovných spojení sa nenachádza metafora?
(A) Slovensko mladé, rodisko moje
(B) mohyla mojich kostí
(C) ľúbosť vo mne horieva
(D) diamant v hrudi nezhnije
Správna odpoveď je (A) – pokiaľ teda rátame s nesprávnou reprodukciou posledného verša. Ak totiž „hruď“ nahradíme „hrudou“ dostaneme:
(D) diamant v hrude nezhnije
A bohužiaľ toto slovné spojenie metaforou nieje (nejde o žiadne obrazové pomenovanie, diamant predsa v zemi naozaj nezhnije), logicky nám teda vychádzajú dve správne odpovede.
Nerád lipnem na chybách, no týmto článkom som chcel len upozorniť a do budúcna vystríhať všetkých kompetentných a zodpovedných za maturitné zadania. Skúška sa predsa týka všetkých stredných škôl a nieje to tak dávno čo sa tu riešila dilema s rimanským a rímskym. Preto by sa mali všetci autory vzájomne dohodnúť na jasne znejúcich, trikrát prekontrolovaných otázkach a odpovediach predtým ako test položia pred maturantov. A v konečnom dôsledku je tak trochu ironické chybovať v zadaní zo slovenčiny, ešte k tomu preklepom v básni, považovanej za klenot slovenskej literatúry, akou je Marína.
Ďakujem za prečítanie a prajem pekný zvyšok víkendu. Mier a láska.
Ako tys’ pekná, krajina moja,
ako mladistvosť milá mi tvoja:
tak pekná, milá Marína!
Šikovný chlapec, lenže zvykajte ...
Celá debata | RSS tejto debaty